Creaform ile Gökyüzünde Limitleri Zorlamak

HandySCAN3D, hassasiyetini kaybetmeden gökyüzünde bir CMM kadar doğru ölçümler yapabildiğini göstererek her ortama uyum sağlayabilen bir 3D lazer tarayıcı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Laboratuvar ortamında bir CMM ile ölçülen mastarın değerleri kayıt altına alındıktan sonra aynı ölçüm HandySCAN3D ile gökyüzünde tekrarlandı. Soğuk hava, titreşimli ortam, kısıtlı alan gibi bir CMM kullanıcısına tedirginlik verecek koşullara ilaveten 100 km/sn’de gerçekleştirilen bu ölçümde HandySCAN3D oldukça etkileyici sonuçlara ulaştı.

7.62 cm (3 inç) değerine sahip mastar, HandySCAN3D ile sadece 35 µ hata ile ölçüldü! Uçarken gerçekleştirilen bu ölçüm ile laboratuvarda yapılan ölçüm arasında 12° C farkın olduğunu gözetip, termal genleşmeyi de hesaba katınca sonucun oldukça etkileyici olduğu bir gerçek! HandySCAN3D 5 – 40° C arasında çalışma yeteneğine sahip olduğu için 12° C’lik bir sıcaklık değişimi onun çalışmasına engel değil.

Creaform 3D tarayıcıları -manuel veri toplamadan robotlu veri toplamaya kadar- çevre koşullarından ve kullanıcı etkilerinden etkilenmemektedir. Ortamdan kaynaklanan titreşimler ve geleneksel ölçüm yöntemlerine alışmış bir kullanıcının Creaform ürünleriyle yapılacak ölçümlere etkisi sıfırdır.