3D Metroloji: Yüzeylerin Kolay Analizi

Pürüzlülük ve dalgalılık ölçümleri kalite kontrolünün ayrılmaz bir parçasıdır. Geleneksel olarak bu ölçümler, temaslı ve iki boyutlu ölçümdür. Bununla birlikte, optik ölçüm cihazlarının yardımıyla 3D tarama da çok iyi bir alternatiftir. Mahr’ın yeni ürün grubu MarSurf CM Serisi optik 3D ölçüm teknolojisinin de kalite kontrol ölçümlerinde güvenle kullanılabileceğini göstermektedir.
.

Dental İmplantlarda Pürüzlülük ve Mikrogeometri Ölçümü

Yüzey dokusu diş implantlarında önemli bir rol oynar. Minyatür bileşenlerin çeneye hızlı, komplikasyonsuz ve kalıcı olarak entegre olabilmesi için özel gereksinimleri karşılaması gerekir. Belirlenen pürüzlülük toleranslarına uyulmasını sağlamak için üretim sürecinde 3D yüzey pürüzlülüğünün sürekli ölçümü gerekir. Buna ek olarak, yüzey geometrilerini kontrol etmek önemlidir.

Konfokal 3D ölçüm sistemi MarSurf Explorer her iki ölçüm görevi için de idealdir: dokunsal ölçüm teknolojisinin sıklıkla başarısız olduğu, son derece pürüzlü ve çatlaklı yüzeyleri test etmek için uygundur. Bir diş implantı gibi dik yanlarda dahi, ölçüm mikroskobu doğru ve tekrarlanabilir ölçüm sonuçları sağlar. Ölçüm yaklaşık 5 ila 10 saniye sürer. Sonuç, kalite açısından kritik işlemlerin güvenle kontrol edilebileceği standartlaştırılmış, yeniden üretilebilir 3D sonuçlardır.

Kumlanmış Yüzeylerin Pürüzlülüğünün Belirlenmesi

Bir yüzey belirli bir dokuya, görünüme veya uyuma sahip ise kumlama ile değiştirilebilir. Yapısal olarak değiştirilmiş yüzeyler hemen hemen her yerde bulunabilir - buzlu cam panellerden metalden imal edilmiş dişli kutusu parçalarına ya da üretim sırasında hareket ettirilen daha düşük mukavemetli tabakalara kadar. Bir yüzey kumlandığında, pürüzlülüğe ek olarak, özellikle de doku yönü, taşıyıcı bileşenler ve tepe yoğunluğu değişir. Bu çok bireysel, bazen rastgele parametrelerin fonksiyon veya görsel görünüm üzerinde büyük etkisi vardır. Bunların kalite güvencesi açısından karşılamak için MarSurf CM serisinden optik 3D ölçüm makinelerinden biri ile analiz etmek gerekir. Konfokal ölçüm tekniği ile temaslı veya optik 2D ölçümle elde edilemeyen santimetre - nanometre aralığında derin yapılar algılanabilir.